متحدا در حمایت از سیل زدگان بپاخیزیم!

اطلاعیه شمارهٔ ۲

اینک بیش از دوهفته از فاجعه هولناک سیل می گذرد اما هنوز هرروزه شاهد اخبار نومید کننده  بیشتری از گوشه و کنار کشور هستیم.

روستاهای چندی کاملا ناپدید شده اند.

بنا بر آمار دولتی بالغ بر ۳۰۰ جنازه جان باختگان سیل در پلدختر باز یابی شده و این آمار تعداد مفقود شدگان  که بنا به گزارشات شاهدان محلی بیش از دو برابر این رقم  است را ، در بر نمی گیرد.

مردم در گمیشان هنگام کمک به سیل‌زدگان جان خود را از دست داده اند.

بیست زن و مرد و کودک در اولین هجوم سیل به شیراز جان باختند.

سیل روستاهای فقیرنشین و محلات کارگری خوزستان را فراگرفته. روستاهای دورافتاده و محلات حاشیه‌نشین در لرستان و کردستان یا به زیر آب رفته و یا در معرض خطر سیل قرار دارد.

جاده ها، خطوط راه‌آهن و سدها یا نابود شده‌اند و یا خسارات وارده بر آن سر به مبالغ نجومی می‌زند.

سدهای قدیمی کهنه و فرسوده شده‌اند و سدهای جدید که با کیفیت نازل و در مناطق نادرست جغرافیایی توسط پیمانکاران کثیف سپاه و جهاد سازندگی برپا شده و عدم کارایی خود را طی دو دهه گذشته به اثبات رسانده‌اند، در شرایط کنونی جوی تبدیل به بمب‌های مخرب ساعت شماری شده‌اندکه هر لحظه امکان انفجار آن می‌رود.

و در این میان خرابی‌ها و کشته‌ها عموما از خانه‌ها و محله‌های فقیرنشین و بافت‌های قدیمی و پایین دست سدها و رودخانه‌ها و در حاشیه شهرها است .

گویی حتی در بلایای طبیعی چون سیل و زلزله نیز این تولیدکنندگان اصلی ثروت و فروشندگان نیروی کار هستند که هستی اندک و حتی جان خود را به صاحبان قدرت و سرمایه که در قلعه‌ها و کاخ‌های نفوذ ناپذیر زندگی می‌کنند، می‌بازند!

و همه این بلایا، همچنان که در اطلاعیه قبلی به اطلاع رساندیم در اثر عدم مدیریت صحیح محیط زیست و تاراج بی‌امان منابع طبیعی توسط وابستگان حکومتی اتفاق افتاده.

تجربه مردم ما در چهل سال گذشته به روشنی ثابت نمود که حاکمیت سرمایه‌داری جمهوری اسلامی هرگز به منافع زحمتکشان نیاندیشیده و تنها به فکر انباشت بیشتر سرمایه شخصی خود، حتی به قیمت نابودی منابع طبیعی و اموال مردم است .

نابودی جنگل‌های شمال و تبدیل آن به زمین‌های قابل خرید و فروش و قطع درختان بدون جایگزینی مناسب به عنوان مهم‌ترین عامل جلوگیری و مهار سیلاب‌های بهاره، تبدیل مسیل سیلاب به مرکز مسکونی و تجاری توسط اوباش سپاه در شیراز، همه و همه تنها مشت کوچکی است از این خروار.

اما عدم مدیریت و کلاشی حاکمان به تخریب طبیعت و غارت آن محدود نشده و به عرصه کنترل بحران نیز کشیده شده است. مردم بحران زده که شدیدا محتاج کمک رسانی و امداد مسئولین هستند،نه تنها کمکی در این زمینه دریافت نمی‌کنند بلکه خاکریزها و سیل‌بندهایی که برای حفاظت خانه و کاشانه خود می‌سازند مورد هجوم عوامل نظامی سپاه و مراکز اطلاعاتی قرار گرفته و تخریب می‌شود.

در اخبار آمده  که سپاه با هدایت سیل به سمت منازل و مزارع مردم بی‌پناه در سوسنگرد، قصد حفاظت از تأسیسات نفتی خود را دارد، و یا این‌‌که سپاه پاسداران سيل‌بندهاى رودخانه كرخه نزدیک روستاهاى جليزى، صگور و شاكريه‌ی دشت آزادگان را با تی ان تی (TNT) بمب‌گذارى كرده  است.

اما در این میان مردم نیز ساکت ننشسته و پس از در گیری مسلحانه با جانیان سپاه در روستاهای فوق آنان را فراری داده‌اند.

اخبار رسیده از گوشه و کنار کشور حاکی از آن است که مردم علیرغم فشارهای پلیسی و ترفندهای عوام‌فریبانه حکومتیان با اتکا به شوراهای خودجوش مردمی تلاش در کنترل و مدیریت بحران دارند. اینک زن و مرد و کودک به یاری برخاسته و با ایجاد سدها و خاکریزهای محلی، کمک به بی‌خانمانان، تهیه غذا و تقسیم آن بین سیلزدگان در صدد مقابله با سیل و عواقب بجا مانده از آن هستند. آنان در عمل اجتماعی خود به آگاهی قدرت جمعی دست یافته و با مشارکت جمعی نشان می‌دهند که دیگر نیازی به انگل‌های حکومتی ندارند.

کارگران هفت‌تپه و صنایع فولاد نیز در عرصه مبارزات طبقاتی چند ساله اخیر تبلور این آگاهی را در مفهوم کنترل کارگری از طریق شورا های کارگری به اثبات رساندند.

گرایش مارکسیست های انقلابی ضمن ستایش از مبارزات و تلاش های بی امان مردمی و درس آموزی از این مبارزات، آمادگی خود را جهت همکاری مشترک با دیگر نیرو های چپ و مترقی در چهارچوب همکاری عملی و فعال با این شوراهای خودجوش و در راستای مدیریت بحران کنونی اعلام می‌نماید.

اینک تاریخ دریچه جدیدی در پیش روی ما گشوده است. دریچه زمان مشخصی که گذار موفقیت آمیز از آن می تواند منجر به تغییری بنیادی در ساخت اقتصادی و سیاسی و اجتماعی ایران شده و برقراری حکومتی مبتنی بر شوراها را تضمین نماید.

پیش به سوی کمیته‌های مستقل عمل برای کمک رسانی!

پیش به سوی هماهنگی کمیته‌های مستقل در سراسرایران!

پیش به سوی اقدامات مستقل از پایین!

دست‌های نمایندگان دولت سرمایه‌داری کوتاه!

گرایش مارکسیست‌هایانقلابی ایران

۱۴ فروردین ۱۳۹۸

 

میلیتانت

سایت گرایش مارکسیست های انقلابی ایران