حمایت عظیم کارگران: هدفِ جمع آوری صدهزار امضا محقق شد!

از میلیتانت شمارۀ ۶۵

انجمن همبستگی بین المللی کارگران (UİD-DER)- ترکیه

ترجمه: شبکۀ همبستگی کارگری (IWSN)

UD3

کمپین «انجمن همبستگی بین المللی کارگران» (UİD-DER) با نام «سوانح کار، تقدیر نیستند! مرگ کارگران در اثر سوانح کار را متوقف کنید!» به هدفِ جمع آوری یک صد هزار امضا دست یافته است. توده های کارگر به این کمپین که در بسیاری از شهرها به ویژه در محلات کارگری پیش برده شد، علاقۀ وافری نشان دادند و از آن پشتیبانی نمودند. در طول این کمپین، با قریب به 500 هزار نفر به صورت چهره به چهره ارتباط گرفته شد، و تلاش گردید تا با توضیح اهمیت حیاتی مسألۀ سوانح کار، سطح آگاهی در این مورد بالا برده شود.

انجمن همبستگی بین المللی کارگران (UİD-DER) به عنوان یک تشکل کارگری برای وحدت، همبستگی و مبارزه، مسائل طبقۀ کارگر را از نقطه نظر سیاست مستقل طبقاتی مورد برخورد قرار می دهد و به مبارزه برای حل آن می پردازد. این در حالی است که اتحادیه های کارگری، به عنوان تشکلاتی که گمان می رود باید تماماً در چنین مواردی درگیر شوند، تمایل چندانی برای دست زدن به مبارزۀ کافی ندارند. اما UİD-DER با تمام توان خود تلاش می کند که کارگران را سازمان دهد، روحیه و نیروی آن ها را بالا ببرد و آن ها را به عنوان یک طبقه علیه کارفرمایان متحد سازد. بنابراین UİD-DER با صبر، عزم، انضباط طبقاتی و ایمان به مبارزه در امتداد چنین مسیری به پیش می رود. دست یافتن به هدفِ جمع آوری 100 هزار امضا، آن هم تحت شرایط دشوار، نتیجۀ این نوع برداشت از فعالیت است.

در ارتباط با کمپین مذکور، UİD-DER هدف خود را صحبت با صدها هزار نفر از کارگران، ارتقای سطح آگاهی آنان از طریق توضیح حقایق دربارۀ سوانح کار و بیماری های خاص شغلی، و افزایش حساسیت بیشتر کارگران در قبال این مسائل تعیین کرده بود. نشانۀ روشنی وجود دارد که نشان می دهد کمپین UİD-DER به اهداف خود رسیده است: این کمپین در بسیاری از مناطق صنعتی، شناخته شده است و برای کارگران و خانواده هایی که از پیامدهای سوانح کار و بیماری های شغلی رنج می برند، UİD-DER یک محل رجوع همیشگی شده است.

سوانح کار و بیماری های شغلی یکی از جدی ترین معضلات طبقۀ کارگر است. ما قطعاً نمی توانستیم نسبت به این مسأله که ماهانه جان تقریباً 100 کارگر را می گیرد، و هزاران نفر را مجروح و معلول می کند، سکوت کنیم. حکومت «حزب عدالت و توسعه» (AKP) به دنبال نارضایتی و فشار فزاینده، دست به تصویب قانون جدیدی زد (قانون ایمنی کار) تا ظاهراً از سوانح کار جلوگیری کند. اما این قانون، علاج مشکلات کارگران نبود. انگیزۀ اصلی این قانون در واقع نه جلوگیری از سوانح کار، بلکه خلاص شدن از شرّ فشارها بود. حتی همان تمهیدات ناچیزی هم که قانون درنظر می گرفت، روی کاغذ باقی مانده اند، انجام و تکمیل آن ها به تعویق افتاده است و بازرسی از مراکز کار، آن گونه که باید صورت نمی گیرد.

UD4

در آغاز کمپین، ما از تجربیاتی برخوردار بودیم که در گذشته از خلال برگزاری کمپین علیه مراکز نیروی اتمی، علیه تلاش دولت برای انحلال پرداخت حق سنوات خدمت در عمل، برای ساعات کاری کمتر به ازای دستمردهای بیشتر به دست آمده بود. ما به برنامه ریزی و تدارکات مبسوطی پرداختیم. کارگرانی از UİD-DER ابتدا خود را دربارۀ سوانح کار و بیماری های شغلی آموزش دادند. صدها ها نفر از فعالین UİD-DER برای به راه انداختن این کمپین در سمینارها و جلسات توجیهی شرکت کردند. آن ها آموزش های لازم را رفقای همکاری فراگرفتند که در زمینۀ سوانح کار و بیماری های شغلی تخصص داشتند. به صورت چهره به چهره با کارگران صنایع مختلف- از تولید چرم، فولاد، پتروشیمی، کشتی سازی، لجستیک و غیره گرفته تا نساجی- صحبت شد؛ این کارگران و شرایط آنان مورد بررسی دقیق قرار گرفت و سپس انواع متنوع سوانح کار و بیماری های شغلی همراه با راه های جلوگیری از آن ها ارائه گشت.

جزوه هایی دربارۀ سوانح کار و بیماری های شغلی، پوسترها، پارچه نوشته ها، پلاکاردها و تصاویر و همۀ آن چه که باید در طی کمپین نمایش داده می شد، همگی به خوبی تهیه گردیده بودند. با کارگرانی که سابقاً دچار سوانح کار شده بودند و همین طور با خانواده های آنان، مصاحبه شد و فیلم های کوتاه بسیاری نیز تهیه گردید. آن چه در تمامی این موارد اشاره می شد، این بود: این کارفرمایان حریص هستند که باید مقصرّ سوانح کار و بیماری های شغلی شناخته شوند، چرا که آن ها در مورد تمهیدات ایمنی پیشگیرانه هیچ گونه زحمتی به خود نمی دهند. و حکومت هم همدست آن هاست، چرا که نه قوانین مناسبی تصویب می کند و نه به بازرسی مراکز کار و مجازات کارفرمایان می پردازد. کارفرمایان و حکومت AKP که مسئول مرگ و میر هستند، برای توجیه سوانح کار آن را «خواست خدا» می خوانند.

فعالین UİD-DER با شور و اشتیاق عظیمی آغاز به کار کردند. دو هدف وجود داشت: نخست، ارتقای آگاهی کارگران دربارۀ سوانح کار و بیماری های شغلی و افزایش حساسیت آنان. دوم، رشد و تکامل نارضایتی آن ها به سوی متشکل شدن و حمایت عینی از کمپین. فعالین برای فراخواندن کارگران، تحت انواع سختی ها و مشقات در محلات کارگری، ورودی کارخانه ها، مناطق به اصطلاح صنعتی و میادین شهر در طول کمپین کار کردند. غرفه هایی را برپا نمودند، فعالیت های خیابانی را سازمان دادند و غیره. کارگران که فعالین UİD-DER را دیده بودند، گفتند: با کلاه ها و پیشبندهای سرخشان این جا هستند! فعالین UİD-DER مدت هاست که با کلاه و پیشبند قرمز در میان کارگران شناخته شده اند. در واقع این کلاه و پیشبند، بیان این واقعیت بود که کارگران تنها نیستند و همبستگی و مبارزه همچنان زنده است.

UD1

در طول کمپین، با بالغ بر نیم میلیون نفر به صورت چهره به چهره صحبت شد. با صدها محل کار تماس گرفته شد. به خاطر این کمپین، کارگران برای وادار کردن کارفرمایان به انجام اقدامات ایمنی و ایجاد اتحادیه ها در مراکز کار خود، متشکل شدند. «کمیتۀ سلامت و ایمنی کارگران» در UİD-DER به بازدید از مراکزی که سوانح کار در آن ها رخ داده بود و همین طوری کارگرانی که چنین سوانحی را تجربه کرده بودند، پرداخت و موارد بسیاری را ثبت نمود. نشست هایی دربارۀ سلامت و ایمنی کارگران در چندین محیط کاری و محلات کارگری برگزار گردید. وکلایی که از حقوق کارگران و کمپین UİD-DER دفاع می کنند، و متخصصین کارگریِ UİD-DER، در فعالیت های خیابانی شرکت کردند. به صدها کارگر از اطراف ترکیه که با UİD-DER تماس گرفته بودند، کمک و مشاورۀ قانونی ارائه شد. خانواده هایی که عزیزان خود را در نتیجۀ سوانح کار از دست داده و همین طور کارگرانی که از سوانح کار آسیب دیده بودند، از کمپین حمایت کردند و گفتند که « امیدواریم هیچ کسی بلاهایی را که سر ما آمد تجربه نکند».

UİD-DER، به عنوان یکی تشکل کارگری حقیقی، به یُمن حمایت و مشارکت فزایندۀ کارگران، مرتباً رو به رشد است. کارگرانی که با هزار و یک مشکل مبارزه می کنند و زیر استثمار شدید له می شوند، درمی یابند که UİD-DER به مسائل و مشکلات کارگران اهمیت می دهد و آن ها را برای حل این مشکلات هدایت می کند. روحیۀ آن ها ارتقا می یابد و آن ها جزئی از مبارزه می شوند. آن ها به UİD-DER به عنوان یک تشکل کارگری مبارز اعتماد می کنند و به صفوف آن می پیوندند.

UİD-DER به تلاش های خود ادامه خواهد داد تا آگاهی و هوشیاری دربارۀ سوانح کار را از طریق یک سلسه فعالیت ها در هفته های آتی ارتقا دهد. واکنش کارگران که در قالب بیش از یک صد هزار امضای جمع آوری شده در طول کمپین UİD-DER و همین طور در قالب شعار آن ها، یعنی «نه به سوانح کار بیشتر، نه به تلفات بیشتر» متجلی شد، به پارلمان انتقال خواهد یافت.

ما برادران و خواهران طبقاتی خود را فرامی خوانیم تا مطالبات کمپین را پذیرا باشند و به صفوف مبارزه بپیوندند.

28 اکتبر 2013

 http://en.uidder.org/great_support_from_workers_the_100000_signatures_target_achieved.htm

http://www.iwsn.org/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

میلیتانت

سایت گرایش مارکسیست های انقلابی ایران